Victoria’s Secret: Trajik Bir Hikaye

Sexy iç çamaşırları, şirin iç çamaşırları, mağazalarında bulamasakta web sitesi üzerinden alabildiğimiz süper pantalonlar, etekler, elbiseler, pantalonlar, eşofmanlar, kazaklar, mayolar kısacası herşey, yılbaşı gecesi showları, inanılmaz mankenleri ile vazgeçilmez markalardan biri Victoria’s Secret.
Markanın çıkış hikayesi çok ilgimizi çekti, sizlerle de paylaşmak istedik.
Victoria’s Secret’ın kurucusu Roy Raymond 1947 doğumlu Standford İşletme Üniversitesi ve Tufts Üniversitesi mezunu bir iş adamıymış. Karısına iç çamaşırı almak amaçlı gittiği iç çamaşırı mağazalarının erkekler için utanç ve rahatsızlık verici olduğuna karar vermiş ve bu soruna bir dur demeye karar vermiş. Ne demişler? En iyi iş fikirleri ihtiyaçlardan doğar!!!
Yarısı akrabalarından ve yakınlarından, diğer yarısı ise bankadan olmak üzere 80.000 USD ile 1977′de ilk mağazasını San Fransisco’da açmış ve posta ile sipariş verilebilmesi amacıyla kataloglar hazırlamış. Mağazalarda ise erkeklerin kendini rahat hissetmesi elinden geleni yapmış :).
İlk senesinde 500.000 USD kazanan Raymond 1982′de 6 mağaza, 42 sayfalık katalog ve senelik 6.000.000 USD ciro yaparken markayı 4.000.0000 USD’a Leslie Wexner’e satmış.
2. girişiminde şansı 1. kadar yaver gitmemiş ve Roy Raymond iflas etmiş. Ve malesef, 1993 yılında Golden Gate Köprüsünden atlayarak intahar etmiş.
Roy Raymond’ın trajik hikayesi böyle… Peki Victoria’s Secret nasıl devam etmiş ve bugünlere gelmiş?
Roy Raymond’ın Victoria’s Secret’ı sattığı kişi olan Leslie Wexner The Limited’ın kurucusu. The Limited ile daha da büyüyen Victoria’s Secret 80′lerde milyar dolar cirolar yapmaya başlamış ve durmayan bir hızla bugüne ulaşmış.


—–> Roy Raymond

1 Comment on Victoria’s Secret: Trajik Bir Hikaye

  1. Ceylan T.
    20 Ocak 2011 at 08:23 (5 sene ago)

    Gercekten bu kadar unlu bir markanin arkasinda boyle bir hikaye yatmasi sasirtici..Dediginiz gibi tuketicinin ihtiyacina gore hareket etmek en onemlisi..Bugunlere kadar boyle markalarin gelmesi gercekten cok guzel..

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *× iki = 18

Comment *